sanitarium.

35 yaşıma girdikten sonra, önce yazmayı yeniden öğrendim, sonra kreşe yazıldım. çocuk kalpliler için ikinci bahar dedikleri şey bu olmalı!

ilk psikiyatri hastanesi oturum günüm, beklendiği gibi olaylı geçti, pazartesi günü sakinleştirilsem de çarşamba’ya yetişmedi o sakinlik. valla dövüyordum en son çıkarken birini. ilginç bir yer akıl hastanesi, hiç hasta olmayan birini bile 1 saatte hasta edecek bir yapıya sahip, bir de bu yarı zamanlı ve otel görünümlü olanı.

saat 3.45’te çıkacağımı bildiğim için öğleden sonra komple dakikaları saydım. hatta bir ara içimden sayı saymaktan bıktım, bari anlatılanı dinleyeyim felan dedim, o kadar saydım düşünün yani. ama çıkışın 4.15 olduğunu öğrenince gözlerim karardı artık, ben çıkıp yakınlarıma haber vereyim beni beklemesinler diye telefonu alıp hem eşime hem becca’ya mesaj döşemeye başladım. arayamıyorum çünkü ararsam bağırıcam. gelin beni alın yoksa olay çıkarıcam yazdım ikisine de. ikisi de tüm gün benim mesajımı bekliyorlarmış zaten. saat 3 olunca ikisi de başaracak galiba diye birbirlerine mesaj atmışlar (ruh hastaları!) ama becca demiş benim içimde kötü bir his var, bence son anda yapacak bir şey.

öyle oldu tabi…

ikisi de yarım saat içinde geldiler, ben zaten içeri dönmemiştim telefonla konuşmaya çıktıktan sonra, hemşire ile bir an göz göze geldik, beni içeri götürmek istiyordu ama benim bakışlarım “sakın bana bulaşma” şeklindeydi. vazgeçti o da.

becca ile eşim geldi, doktorlarımdan birinin ofisine girdik hep beraber. ben söze girdim hemen, ben burada daha kötü olurum, üzgünüm eve gitmek istiyorum dedim. doktor da, hem eşinizle hem pastörünüzle konuşmuştuk zaten bu durumu, sizin durumunuzdaki biri için tüm aktivitelerinizde ilaç yardımı olması gerektiğini biliyorduk, bir şansımızı deneyelim dedik. ilk tedavi gününüzü boşa harcadık, özür dileriz…

ilk gün? lan ben pazartesiden beri burdayım. bir de ilk günüm, üçüncü günüm de değil!

onlar sayılmıyor.

ne demek ulan onlar sayılmıyor?? ne demek sayılmıyor???

eşim kaçtı korkudan, biliyor öldüreceğimi, sesini çıkarmıyor ama becca öyle değil tabi. ilaç verecekler işte, zaten kriz geçirdiğinde de onlardan alıyorsun, böylelikle her türlü yardımı alacaksın, buradan harika bir sonuç alacağız, kal işte burada sık biraz dişini, diye ikna ediyor beni.

boşu boşuna 3 gün kaybetmiş oldum. ona yanıyorum.

ama ancak sakinleştirici ile katlanabilirim o doğru. bugün kadının birine hayali bir yumruk attım içimden. sürekli bana oraya otur, buradan kalk, kalemi bana getir diye emir cümleleri kuruyordu ve birinci alanımda dolaşıyordu. bir yerden sonra sinirlerimi bozmaya başladı artık. hastaneden en son çıkarken benim grubumu değiştirin ben bu kadını görmek istemiyorum diye haykırdım.

insanlar 1 hafta kaldıktan sonra 1 hafta daha kalıyorlarmış!!! ya var ya, benim adım sahtekar ama benim böyle organize işlerim yok! herkes ayakta götürüyor resmen beni. bu 1 hafta kaldıktan sonra 1 hafta daha kalan insanlar, ilaç yardımı ile kalıyorlar ancak. öyle babam da kalır zaten. hatta 2 hafta sonra 3. haftayı da isterler. adamlar telefon molalarını bile uyumak için kullanıyorlarmış. yakınlarını, sevdiklerini bile unutmuşlar. benim sıkıntım var bu maddelere, dosyamda görmüşsünüzdür dedim, ne yaptığımızı biliyoruz biz, azaltarak bıraktıracağız merak etmeyin dediler.

yani yarın işte şimdi yine yeniden!!

doktor baya bir açıklama yaptı hepimize, devlete sorumlu oldukları yasaları anlattı, bu kilit sisteminden biz de hoşnut değiliz ama kurallar böyle diye baya bir konuştu. yani insan ister istemez kendini çok kötü hissediyor, özgürlüğünüz sizin elinizde değil oraya girdikten sonra. onlar otur diyor, oturuyorsunuz, kalk diyor kalkıyorsunuz. aslında filmde gördüğünüz akıl hastaneleri gibi, bugün diyordum bir ufak shot bardağında ilaç gelmiyor diye, yarından itibaren o da gelecek.

ama birkaç iyi insanla da tanıştım, onları çok etkiledi hikayem. özellikle benim yaşıtım bir kız vardı, gözleri doldu ben anlatırken. hatta onun tepkisi beni de duygusallaştırdı.

yüksek işlevli otistik bir çocuk olduğumu söyledikten sonra lafa şöyle girmiştim “herkes aşık olmaya başlayınca ben de aşık olmaya karar verdim ama başaramadım, olmadı” 

kız başladı ağlamaya…

e ama?

yani böyle bir ortam. iyi olsanız bile 1 saat içinde hasta olursunuz. kıza dedim ki, ben daha hiçbir şey anlatmadım, sen kaç kurtar kendini benden, bende daha neler var, git başka oturuma katıl…

ya offfff!!!

bu duruma gerçekten inanamıyorum,

inanamıyorum. inanamıyorum. inanamıyorum. ama yapacak başka bir şey yok, bunu da denemek zorundayım. 1 yıldır denediğimiz yöntemlerle olmuyordu.

ama gene de zor.

çok zor hem de!! insan bir kafese girene kadar özgür olduğunun farkına varamıyormuş, ben birkaç gündür bunu anladım.

okuyan herkese mutlu geceler,

çocuk kalpli.

3 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Turuncu Kalem dedi ki:

  Elinize sağlık 🦋

  Beğen

 2. Dora dedi ki:

  Yatıştırmak için ne verdiler acaba Çocuk Kalpli? Şu yazıdan 2 gün sonra kilitlendiğin yere aşık etmişler seni.

  Beğen

  1. puercorde dedi ki:

   Sevgili Dora,

   İlk gün çok farklıydı benim için, çünkü kandırılarak getirilmiştim. Becca, (Beni ayakta götüren arkadaşım) uyuşturulup bir odaya kilitleneceğimi söylememişti. Sadece ilaç veriyorlar ama eve geliyorsun demişti. Birden kendimi bir odada sakinleştirilmiş ve kilitlenmiş bir şekilde bulunca, kalbim kırıldı. İlk gece çok zor, bununla ilk yüzleştiğin an çok zor, benim gibi biri için ise dünyanın sonu gibiydi…

   Pazartesi kalçadan iğne olarak, kaldığım odaya kapatılmıştım, ne verildi bilmiyorum. Salı’yı zaten hiç hatırlamıyorum, Çarşamba ayıldım ama ayıldığımda bana verdikleri sakinlik geçmişti, bu yazıyı o gün yazdım. Sonra anladılar ki öyle 1 günlük sakinleştirici ile olacak iş değil, beni orada tutabilmek için her gün sakinleştirmeleri gerek, hatta günde 3 kere. Öyle de yapıyorlar şu an. Librium ve Haldol veriyorlar. Kafam pırıl pırıl ama bomboş. Buna ihtiyacım vardı, çünkü bloğumdan da okuduğun gibi çok zor ve birbirinden alakasız bir çok duyguyu çok şiddetli yaşadığım bir yaz geçirdim. Özellikle arkadaşımın hayatı için endişelendiğim anlar benim için çok büyük bir travmaydı. Düşünsene Libya’da arkadaşının içinde olabileceği bir araç bombalanıyor ve senin ondan tek haber alabildiğin kişi İtalya’daki bir papaz. Sadece bu olay değil, 2 ay bir kartı yazmak için çalışmışsın devamında bloke edilmişsin, Libya’ya canına can katmaya gitmeye kalkmışsın devamında bloke edilmişsin ve epilepsi krizi geçirmişsin, tüm bunlara aldırmayıp hayatı için tekrar endişelenmişsin ve yine bloke edilmişsin. Bunlar çok ciddi hayal kırıklıkları. Herkes için hayal kırıklığı, benim içinse dünyanın sonu gibiydi…

   Yani zaman kazanıyor diyorsun ama bana arkadaşım, gururundan ve kininden burnunun ucunu bile göremiyor, göremeyecek gibi geliyor. Arkadaşım beni değil, günahlarını seviyor. Tepkisi bu, kabul ettim artık.

   Yine de aştım, sevgim ağır bastı, sorun etmiyorum şu an yukarıda yazdıklarımı, arkadaşımın hayatta olmasına şükrediyorum ama bu da alakasız, bambaşka, yukarıdakilerden çok daha yoğun bir duygu, herkesin hissedemeyeceği türden…

   Tüm bunların ötesinde bir de garip bir hayatın sahibisin, zaten kaldıramıyorsun, dayanamıyorsun bir şeylere, temeldeki sıkıntı bu aslında, bir de üzerine bunlar eklenince sonum akıl hastanesi oldu artık.

   Evet yatıştırıldım ama sadece ilaç verildiği için değil. İlk defa insan taklidi yapmadan, tanımadığım insanlar tarafından küçük bir çocuk gibi, ilgi görerek sevildiğim için. Sanırım şu an ilaç vermeseler de beni yine de oraya kilitleyebilirler. Güvende hissettim. Biliyorum kulağa çılgınca geliyor ama iyi hissettirdi bir yere kapatılmak. Şu an çıkmak istemiyorum. Hayattan ve hayatın bana getireceklerinden çok korkuyorum artık. Yanında huzurla uyuduğum, beni sevdiğini bildiğim, ben iyiysem benden bin kat iyi olduğunu düşündüğüm insan bile beni annesini öldürmüşüm gibi cezalandırdı. Ben bana uzatılan hiçbir eli çevirmedim, kim ne yaptıysa affettim ama kendim kafam bir milyonken bir hata yaptım diye nerdeyse hayatımı kaybedeceğim. Bıktım artık. Keşke hep burada kalacak imkanım olsa. Sevdiklerim beni arada görmeye gelse. Rahatım ben burada, iyiyim ben. Arkadaşımla öteki alemde devam edeceğim, geceleri o diye uyuyacağım, yine en sevdiğim o olacak ama ben de gerçek hayatta yokum artık, ne kadar istemiyorsa o kadar bulamayacak beni. O da rahat etsin madem, istediği buysa, istediği kadar rahat etsin. Yeter artık.

   Her şey başına gelene kadar kocaman, başına geldiğinde diyorsun aslında öyle değilmiş. Bir insanın yardıma ihtiyacı varsa, kimsenin yorumlarına aldırmadan yardım almalı. Sorunlarını, başkalarının sorunları haline getirmemeli. Buna hakkı yok kimsenin. Burada, yarı zamanlı akıl hastanesinde geçirdiğim zaman, hayatıma, hayata bakış açıma çok yardımcı olacak. Yıllarca ilaçların yapamadığını 1 haftalık süreç yaptı sanki. Tabi hep beraber göreceğiz aslı var mı bu söylediklerimin.

   PS: Sözlerini dinleyince, gönderdiğin şarkının arkadaşımdan bana değil, benden arkadaşıma gittiğini farkettim.

   “Ne söylesem boş beni göremezsin
   İçinde bir ses ama seçemezsin
   Hani özlersin geri dönemezsin
   Of of ki ne of.”

   Bıktırdı sonunda…

   (Sabah sabah ne yazdım ama, mailleşelim bence bana mail at, hayatıma olan yorumlarını çok sevdim, hep konuşmak isterim seninle, videolarını da çok seviyorum zaten. Çok komik birisin. Astral Seyahat videonu 30 kere izlemişimdir. Mailim puercorde13@gmail.com Mailini bekliyorum)

   Sevgiler,
   Çocuk Kalpli

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.