march 21th.

dün family promise aktivitesi için kiliseye gidemedim hastanede tutulduğum için. bakmam gereken çocuklar oyun odasında boşta kalmışlar ben gelmeyince. onlara futbolu öğretmiştim en son. kilisenin camlarından birini indirmişler dün akşam hehe. becca dün akşam telefonda o çocuk kalbini kırıcam senin ilk gördüğümde diye azarladı beni. çok ağır bir grip geçiriyorum dedim. ona söylemedim hastanede olduğumu çünkü bir süre sonra eski işime geri döneceğimi konuşmuştuk ve benim gerçekten çalışmaya geri dönmeye ihtiyacım var şu an. ona yine yalan söyledim ama böylesi daha doğruydu bu seferlik. yine yarı zamanlı çalışacağım, çünkü gücüm sadece buna yetebilecek. uzun süreli başka bir tedavi altında olacağım buradan çıkınca.

amerika’nın en güzel yanı bu sanırım, bir işte illa full time çalışmak zorunda değilsiniz, ister yarı zamanlı hatta istemezseniz haftanın bazı günleri bile çalışabiliyorsunuz. buna self employment deniliyor. bir hizmet verdiğinizi (business consultant – iş danışmanı gibi) söylüyorsunuz, sizden bu hizmeti satın alıp iş akdi anlaşması yapıp paranızı ödüyorlar. ama aslında işe gidiyorsunuz ve bu dediğinizden farklı işler yapıyorsunuz maksat işte resmi gözüksün kimse vergi kaçırmak için masa altı deneyip bizi yormasın sistemi biraz. sağlık sigortanızı ve vergileri kendiniz ödüyorsunuz. aynı zamanda bu çalışma sistemi işverenin aşırı hoşuna giden bir durum çünkü vergisiz, sigortasız sabit bir ücret verip rahatlıyor. durum böyle olunca o da sizi sıkmıyor daha rahat bir ilişkiniz oluyor. gerçi benim alanım insani yardımdı çok da konuşamam diğer işler de böyle mi diye ama yine de az çok böyledir diye düşünüyorum. amerika’ya geldiğimde 6 ay bu şekilde çalıştım sonra ara verdim ama aynı işe geri döneceğim. çünkü iyi hissettiren bir iş yapıyordum. hem kazancı da fena değildi. (win-win)

ve cumartesi için kp6 alarmı geçildi. normalde kp5’i bile görebiliyoruz. son 1 yılın en şiddetli alarmı. yarın buradan çıkamazsam kesin öldürürüm kendimi bunu kaçırdığım için. bugün ayım geldi, yarına pijamam da yetişirmiş. tek eksiğim battaniyemi alıp uyuya uyuya 2-3 saat daha kuzeye gitmek olacak. eşimle(suç ortağımla) planları yaptık. tabi öğrenince hem eşimin ailesi hem benim ailem özellikle annem çıldıracak ama ben bu ışıkları görmeliyim, benim bu ışıkların peşinden gitmem gerek.

sonra da gidip kütüphaneyi toparlayacağım. buradayken nasıl bir metodoloji izleyeceğimi bol bol düşünme fırsatım oldu.

geceleri ben de sizlerle aynı saatlerde uykuya dalacağım maalesef artık. tavuklar gibi en geç akşamın 9’unda yatmam lazım çünkü günde en az 10 saat uykuya ihtiyacım var. o sevilen uzun gece bloglarını ve muhabbetlerini biraz özleyebilirsiniz yani. gerçi burada saat 9 orada hala gecenin 4’üne denk geliyor. hala bir şeyler olur gibi hehe. özetle uyku ve düzenli hayata eskisinden daha fazla ihtiyacım olacak. alakası yok ama daha çok oyuncağa da ihtiyacım olabilir.

çünkü oyuncaklara her zaman ihtiyacım var!

mutlu geceler,

çocuk kalpli!

ps: bu yazıya mutlaka soru gelecektir, amerika’da hangi işleri self-employed olarak yapabiliyoruz diye. burada bazı örnekler var. bunlar sadece bir kaç örnek, içine her iş kolundan uzmanlık, koçluk, danışmanlık sığabilecek çok ucu açık bir alan. böyle işte melek terapisi koçu astral seyahat sürücü kursu dermişim. ya lütfen birisi o maili dalga geçmek için attığını böyle şeylerin olmadığını söylesin haha. şaka bir yana yeter ki vergi ödeyin, yeter ki kendi sağlık sigortanızı kendiniz ödeyin. bunları sağladığınızda amerika’da işsiz kalmak imkansıza yakın gibi bir şey gelmeyi düşünenler varsa özetle. tüm iş yerleri bu self employment contract’ına bayılıyorlar.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.